2017 Nominees and Recipients

Recipients are in bold

Live Five LogosOutstanding Ensemble – sponsored by Live Five

Displaced, Ground Cover Theatre/Live Five
In Care, Gordon Tootoosis Nīkānīwin Theatre
Les Liaisons Dangereuses, Theatre Naught/Live Five
Twelfth Night, Shakespeare on the Saskatchewan
Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre

01-Shakespeare on the Saskatchewan_logo-White-text_V1Outstanding Emerging Artist – sponsored by Shakespeare on the Saskatchewan

Yvonne Addai
Sarah Grummett
Anna Mazurik
Phil Munson
Devin Wesnoski

logo-caea.1Outstanding Leading Performance (two recipients) – sponsored by Canadian Actors’ Equity Association

Joshua Beaudry – Dogbarked, Dancing Sky Theatre
Christy Bruce – Blind Date, Persephone Theatre presenting a Spontaneous Theatre creation
Kristi Friday – The Pink Unicorn, Fire in the Hole Productions/Live Five
Kate Herriot – Apple, The Orchard Creative/Live Five
Aaron Hursh – Dogbarked, Dancing Sky Theatre
Marie-Claire Marcotte – Ma Irma, La Troupe du Jour
Carson Nattrass – Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre
Krystle Pederson – In Care, Gordon Tootoosis Nīkānīwin Theatre
Jan Alexandra Smith – Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre
Rob van Meenen – Richard III, Shakespeare on the Saskatchewan
Johnna Wright – Les Liaisons Dangereuses, Theatre Naught/Live Five

Outstanding Supporting Performance (two recipients)

Jeff Culbert – Dear Johnny Deere, Persephone Theatre
Kate Herriot – Richard III, Shakespeare on the Saskatchewan
Kate Herriot – Twelfth Night, Shakespeare on the Saskatchewan
Eric Morin – Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre
Elizabeth Nepjuk – The River, Channel Theatre
Anna Seibel – Les Liaisons Dangereuses, Theatre Naught/Live Five
Robbie Towns – Our Man in Havana, Persephone Theatre and Vertigo Theatre
Robbie Towns – Shear Madness, Persephone Theatre
Caitlin Vancoughnett – Twelfth Night, Shakespeare on the Saskatchewan

Outstanding Costume Design

Theresa Germain – Our Man in Havana, Persephone Theatre and Vertigo Theatre
Beverley Kobelsky – Richard III, Shakespeare on the Saskatchewan
Beverley Kobelsky – Twelfth Night, Shakespeare on the Saskatchewan
Beverley Kobelsky and Jensine Trondson – Les Liaisons Dangereuses, Theatre Naught/Live Five
Narda McCarroll – Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre
Evgenia Mikhaylova – The Woodcutter and the Lion, Sum Theatre

logo-ontheboardsOutstanding Lighting Design – Sponsored by On the Boards

Terry Gunvordahl – Our Man in Havana, Persephone Theatre and Vertigo Theatre
Bruno Matte, Lighting, and David Leclerc, Projections – BOOM, Persephone Theatre presenting a Kidoons and WYRD Production
Guido Tondino – A Christmas Carol, Persephone Theatre
Victoria Zimski – Neighborhood 3:  Requisition of Doom, Persephone Theatre

Outstanding Set Design – sponsored by IATSE

Will Brooks – Southern Dandy 75, Otto Helmut Productions/Live Five
Derek Butt – Neighborhood 3:  Requisition of Doom, Persephone Theatre
Jonathan Christenson – Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre
Angus Ferguson – Dogbarked, Dancing Sky Theatre
Terry Gunvordahl – Our Man in Havana, Persephone Theatre and Vertigo Theatre
Karyn McCallum – A Christmas Carol, Persephone Theatre
Carla Orosz – Dear Johnny Deere, Persephone Theatre
Carla Orosz – Displaced, Ground Cover Theatre/Live Five
Stephen Wade – Shear Madness, Persephone Theatre

Outstanding Sound Design or Composition

Jason Cullimore, Composition – Displaced, Ground Cover Theatre/Live Five
S.E. Grummett, Sound Design – Les Liaisons Dangereuses, Theatre Naught/Live Five
Darren Miller, Sound Design – Neighborhood 3:  Requisition of Doom, Persephone Theatre

Outstanding Musical Direction

David Archibald – Dear Johnny Deere, Persephone Theatre
Deborah Buck – The Woodcutter and the Lion, Sum Theatre
Robert Grier – Twelfth Night, Shakespeare on the Saskatchewan
Matthew Skopyk, Music Producer & Band Director – Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre

Outstanding Original Script – Sponsored by Saskatchewan Playwrights’ Centre

Natasha Martina and Sue Mythen – Displaced, Ground Cover Theatre/Live Five
The Sum Theatre Ensemble – The Woodcutter and The Lion, Sum Theatre
Andrew Taylor – Southern Dandy 75, Otto Helmut Productions/Live Five
Kenneth T. Williams – In Care, Gordon Tootoosis Nīkānīwin Theatre

Outstanding Direction – sponsored by La Troupe du Jour

Skye Brandon – Richard III, Shakespeare on the Saskatchewan
Will Brooks – Twelfth Night, Shakespeare on the Saskatchewan
Jonathan Christenson – Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre
Aaron Hursh – The Pink Unicorn, Fire in the Hole Productions/Live Five
Natasha Martina – Displaced, Ground Cover Theatre/Live Five
Yvette Nolan – In Care, Gordon Tootoosis Nīkānīwin Theatre
Jeff Page – Les Liaisons Dangereuses, Theatre Naught/Live Five

Outstanding Production – sponsored by the Saskatchewan Association of Theatre Professionals

Apple, Orchard Creative/Live Five
Les Liaisons Dangereuses, Theatre Naught/Live Five
Dear Johnny Deere, Persephone Theatre
Displaced, Ground Cover Theatre/Live Five
The Pink Unicorn, Fire in the Hole Productions/Live Five
Richard III, Shakespeare on the Saskatchewan
Vigilante, Persephone Theatre presenting Catalyst Theatre

The Henry Woolf Award for Continuing Achievement

This award honours an individual or group in the Saskatoon area for outstanding contribution, dedication, and achievement within the theatre community. The recipient has shown a significant contribution to theatre in Saskatoon and area. In 2017, the Henry Woolf Award was presented to Beverley Kobelsky.

The SATAward for Innovation – sponsored by Sum Theatre

This award recognizes an individual or organization that has made a special contribution to the Saskatoon and Area cultural community in the past season through innovation in theatre practice. In 2017, the SATAward for Innovation was presented to On the Boards for their Open Storefront Project, partnering with local businesses to make rehearsal space accessible to independent theatre producers in Saskatoon.

Share Button

3 thoughts on “2017 Nominees and Recipients

  1. Pingback: 2014 SATAward Nominations for Embrace Theatre | Embrace Theatre

  2. Pingback: SATAward Nomination | Charlie Peters

  3. Pingback: SATAward Nomination | Tinseltown Times

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *