Nominees and Recipients 2012

Recipients are in bold

Achievement in Performance (Male)

Joshua Beaudry – The Mighty Carlins (Persephone Theatre)
Curtis Peeteetuce – Where the Blood Mixes (Saskatchewan Native Theatre Company)
Chris Hapke – East of Berlin (Know Tomorrow Theatre)
Robert Benz – Where the Blood Mixes (Saskatchewan Native Theatre Company)
James Aaron – East of Berlin (Know Tomorrow Theatre)

Achievement in Performance (Female)

Jamie Lee Shebelski – Hamlet (Shakespeare on the Saskatchewan)
Caitlin Vancoughnett – Waiting for the Parade (The Lili Marlene Co-operative)
Alicia Johnston – La Grande Vague (La Troupe du Jour)
Carol Greyeyes – Where the Blood Mixes (Saskatchewan Native Theatre Company)
Heather Morrison – East of Berlin (Know Tomorrow Theatre)

Achievement in Playwriting

Catherine Harrison – Firelight (Dancing Sky Theatre)
Jaron Francis – Like Parting Water (Broadway Mime)
Geoffrey Ursell – Dead Midnight (Persephone Theatre)
Rob MacIntyre – In The Air (Dancing Sky Theatre)
Laurier Gareau – La Grande Vague (La Troupe du Jour)

Outstanding Ensemble Cast

The Mighty Carlins – Persephone Theatre
Waiting for the Parade – Lili Marlene Co-operative
The 39 Steps – Persephone Theatre
East of Berlin – Know Tomorrow Theatre
Nevermore – Catalyst Theatre presented by Persephone Theatre

Achievement in Costume Design

Bretta Gerecke – Nevermore (Catalyst Theatre presented by Persephone Theatre)
Wes D. Pearce – A Christmas Story (Persephone Theatre)
Wes D. Pearce – The 39 Steps (Persephone Theatre)
Beverley Kobelsky – As You Like It (Shakespeare on the Saskatchewan)
Carla Orosz – Hamlet (Shakespeare on the Saskatchewan)

Achievement in Lighting Design

Mark von Eschen – A Christmas Story (Persephone Theatre)
Sharon Huizinga – The 39 Steps (Persephone Theatre)
David Granger – Like Parting Water (Broadway Mime)
David Granger – La Grande Vague (La Troupe du Jour)
David Granger –God of Carnage (Persephone Theatre)
Bill McDermott – Where the Blood Mixes (Saskatchewan Native Theatre Company)

Achievement in Set Design

Bretta Gerecke – Nevermore (Catalyst Theatre presented by Persephone Theatre)
David Roberts – A Christmas Story (Persephone Theatre)
David Granger – La Grande Vague (La Troupe du Jour)
David Granger – God of Carnage (Persephone Theatre)
Jody Longworth – Dead Midnight (Persephone Theatre)
Bill McDermott – Where the Blood Mixes (Saskatchewan Native Theatre Company)

Achievement in Sound Design

Lindsay ‘Eekwol’ Knight – Where the Blood Mixes (Saskatchewan Native Theatre Company)
Gilles Zolty – Champ de Mars: A Story of War (Persephone Theatre)
Gilles Zolty – La Grande Vague (La Troupe du Jour)

Achievement in Direction

Michael Clark – The Mighty Carlins (Persephone Theatre)
Brian Cochrane – East of Berlin (Know Tomorrow Theatre)
Phillip Adams – Where the Blood Mixes (Saskatchewan Native Theatre Company)
Will Brooks – God of Carnage (Persephone Theatre)
Will Brooks – Waiting for the Parade (The Lili Marlene Co-operative)

Achievement in Production

The Mighty Carlins – Persephone Theatre
Where the Blood Mixes – Saskatchewan Native Theatre Company
Nevermore – Catalyst Theatre presented by Persephone Theatre
The 39 Steps – Persephone Theatre
Waiting for the Parade – The Lili Marlene Co-operative
East of Berlin – Know Tomorrow Theatre

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *