Nominees and Recipients 2010

Recipients are in bold

Outstanding Achievement in Performance

Sharon Bakker – Leaves of Glass (Theatre Ecstasis)
Ryan Beil – Billy Bishop Goes To War (Persephone / Arts Club Theatre)
Robert Benz – An Act of Elusion (Press Play Players / Elusion Co-op)
Natascha Girgis – The Drowning Girls (Bent Out of Shape Productions, presented by Persephone Theatre)
Jamie Lee Shebelski – body of work, 2009-2010 Season
Joey Tremblay – Elephant Wake (The Globe Theatre, presented by Persephone Theatre)
Henry Woolf – The Merchant of Venice (Shakespeare on the Saskatchewan) 

Outstanding Achievement in Direction

Pam Haig Bartley – Leaves of Glass (Theatre Ecstasis)
Angus Ferguson – The Little Prince (Dancing Sky Theatre)
Bretta Gerecke – Elephant Wake (The Globe Theatre, presented by Persephone Theatre)
Charles Tomlinson – The Drowning Girls (Bent Out of Shape Productions, presented by Persephone Theatre)
Johnna Wright – Little Women (Persephone Theatre)

Outstanding Achievement in Design

Kennetch Charlette – An Act of Elusion (Press Play Players / Elusion Co-op)
Bretta Gerecke – Elephant Wake (The Globe Theatre, presented by Persephone Theatre)
Beverley Kobelsky – The Merry Wives of Windsor (Shakespeare on the Saskatchewan)
Kevin McAllister – Billy Bishop Goes To War (Persephone / Arts Club Theatre)
Narda McCarroll and Bretta Gerecke – The Drowning Girls (Bent Out of Shape Productions, presented by Persephone Theatre)
Carla Orosz – body of work, 2009-2010 Season
Gilles Zolty – Bonneau et la Bellehumeur (Troupe du Jour)

Outstanding Achievement in Playwriting

Raoul Granger – Bonneau et la Bellehumeur (La Troupe du Jour)
Catherine Harrison, Amber McGrath Huck, Clare Middleton – Pocket Plays (400 lbs of Sunshine)
Curtis Peeteetuce – An Act of Elusion (Press Play Players / Elusion Co-op)
Geoffrey Ursell – The Walnut Tree (Persephone Theatre)
Dancing Sky Collective – The Little Prince (Dancing Sky Theatre)

Outstanding Emerging Artist

Jacklyn Green – John & Jen (Top Drawer Dramatics)
Kate Herriot – The Little Prince (Dancing Sky Theatre)
Byron Hnatuk – Leaves of Glass(Theatre Ecstasis)
Brody Morris – Leaves of Glass(Theatre Ecstasis)
Kaitlyn Semple – Little Women(Persephone Theatre)

Outstanding Ensemble

The Drowning Girls, Bent Out of Shape Productions, presented by
Persephone Theatre

John & Jen, Top Drawer Dramatics
The Little Prince, Dancing Sky Theatre
Little Women, Persephone Theatre

Outstanding Achievement in Production

Billy Bishop Goes To War, Persephone Theatre / Arts Club Theatre
The Drowning Girls, Bent Out of Shape Productions, presented by Persephone Theatre
Elephant Wake, Globe Theatre, presented by Persephone Theatre
John & Jen, Top Drawer Dramatics

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *